بوتاکس

بوتاکس از شیوه‌های کم تهاجمیِ زیبایی و رفع چین‌وچروک پوست است که در کلینیک زیبایی صدرا انجام می‌شود. تزریق این ماده باعث از بین رفتن خطوط ظریف و چین‌وچروک‌ها می‌شود و برای نواحی اطراف چشم و خطوط روی پیشانی بیشترین کاربرد را دارد. در صورتی که ناحیه مورد نظر برای تزریق، کنار چشم و روی پیشانی نباشد، حتماً باید در این کار دقت فراوان داشت تا به عضلات صورت آسیبی وارد نشود.

این دارو ساخته شده از سم «بوتولونیوم نوع اِی» بوده که باعث فلج شدن موقتی عضلات می‌شود. وقتی عضلات صورت یا هر ناحیه‌ی دیگری از بدن فلج شود، از حرکت کردن آن‌ها جلوگیری شده و در نتیجه چین‌وچروکی نیز ایجاد نخواهد شد.

بعد از تزریق این ماده، در ناحیه تزریق به طور موقتی احساس درد و کوفتگی خواهید داشت. همچنین دیگر نمی‌توانید با صورت خود احساسات‌تان را بیان کنید. همچنین بعد از انجام تزریق عموماً بین 2 تا 10 روز زمان نیاز خواهد بود که تا این ماده بتواند عمل فلج‌سازی عضلات را انجام دهد.

نکته‌ای که باید به آن دقت داشت این است که تزریق این سم عوارض ماندگاری برای بدن ندارد و تمامی افراد می‌توانند از این شیوه برای جوان سازی پوست خود استفاده کنند، اما نباید فراموش کرد زنانی که باردار یا در حال شیردهی به کودک هستند، باید از تزریق این ماده به بدن خود خودداری کنند.

توجه داشته باشید که برای انجام این کار باید یک هفته قبل از تزریق، هیچ‌گونه مشروبات الکلی نباید مصرف شود. بعد از تزریق نیز فرد نباید به صورت خودسرانه دارو و به خصوص آسپرین مصرف کند. همچنین افراد باید بدانند که مصرف سیگار یا حضور مداوم در جلوی نور آفتاب بدون استفاده از کرم ضد آفتاب، می‌تواند از اثربخشی بوتاکس بکاهد.

در نهایت باید گفت مدت زمان ماندگاری این ماده سه تا شش ماه است و بعد از آن احتمالاً فرد نیاز خواهد داشت تا دوباره این کار را انجام دهد.