کاشت مو با سلولهای بنیادی ؛ معجزه‌ای برای رویش مجدد موها

کاشت مو با سلولهای بنیادی ، یکی از جدیدترین تکنیک‌های ابداع شده در زمینه ترمیم مو است. کاشت مو با سلول بنیادی مشابه روش‌های سنتی است، اما به‌جای برداشتن تعدادی از رشته‌های مو برای پیوند در ناحیه ریزش، پیوند سلول‌های بنیادی برای مو انجام می‌شود. این روش با برداشتن نمونه پوست از جایی که فولیکول‌های مو به دست می‌آید، شروع می‌شود. در ادامه نمونه تکثیر شده و در نواحی دارای ریزش مو کاشته می‌شود. سلول بنیادی مو این اجازه را می‌دهد تا در قسمت‌هایی که فولیکول‌ها از آنجا گرفته شده‌اند و همچنین نواحی که کاشته شده، رشد کنند. جراحانی که پیوند سلول‌های بنیادی را انجام می‌دهند، به‌جای فولیکول‌های مو، نمونه بافت کوچکی را از ناحیه اهداکننده، استخراج می‌کنند. بعد از تکثیر فولیکول‌ها در آزمایشگاه، جراحان آن را در نواحی که ریزش مو داشته، قرار می‌دهند. در این صورت فولیکول‌های مو به‌مرورزمان رشد کرده و موهای جدید تشکیل می‌شوند.

کاشت مو با سلول بنیادی چیست؟

سلول‌های بنیادی سلول‌هایی از بدن انسان هستند که هم در سلول‌های بالغ و در جنین وجود دارند. این سلول‌ها توانایی تبدیل‌شدن به هر سلول ارگانیسم را دارند و همچنین می‌توانند خود را ترمیم و بازسازی کنند. این روش اجازه می‌دهد تا در قسمت‌هایی که مو نازک شده یا وجود ندارد و جایی که فولیکول‌ها از آنجا گرفته شده‌اند، رشد کرده و تکثیر شوند. به‌طورکلی این سلول‌ها اصطلاحاً سلول‌های غیرتخصصی هستند، چراکه فعالیت مهمی را در بدن به عهده ندارند. براساس تحقیقات انجام شده، نقص در سلول‌های بنیادی یکی از مهم‌ترین عوامل ریزش مو محسوب می‌شود. بدین ترتیب به‌کارگیری روش کاشت مو از طریق سلول‎‌های بنیادی در دستور کار قرار گرفت و نتایج شگفت‌انگیزی را به‌‌دنبال داشت.

معمولاً به‌کارگیری سلول‌های بنیادی برای ترمیم نواحی مختلف بدن انسان در سال‌های اخیر بسیار تأثیرگذار بوده و این مسئله موجب شده تا بتوان برای ترمیم طاسی سر از این روش استفاده کرد. در ترمیم بافت‌های متعدد بدن، سلول‌های بنیادی می‌توانند تأثیرات شگفت‌انگیزی داشته باشند. همچنین این روش می‌تواند جایگزین ایده‌آلی برای سلول‌های آسیب‌دیده باشد. افرادی که به‌سبب مشکلات ژنتیکی و یا هر دلیل دیگری دچار ریزش مو شده‌اند، می‌توانند از روش سلول بنیادی مو استفاده کنند.

کاشت مو با سلولهای بنیادی

کاشت مو توسط سلول‌های بنیادی چگونه انجام می‌شود؟

کاشت سلول‌های بنیادی می‌تواند توسط ترکیبی از درمان سلول‌های بنیادی و پلاسمای غنی از پلاکت، مو را مجدداً رشد دهد. در لایه چربی زیرپوست شما (بافت چربی) مقدار بسیار زیادی سلول بنیادی وجود دارد که به آن‌ها ADSC گفته می‌شود. در طول دوره درمان طاسی سر از طریق سلول‌های بنیادی، مقدار کمی چربی اضافی با استفاده از لیپوساکشن از بدن خارج می‌شود. در این صورت کانول‌های کوچکی توسط برش‌های ریزی در زیر پوست وارد می‌شوند و چربی غنی از سلول‌های بنیادی برداشته خواهد شد. در ادامه سلول‌های بنیادی غلیظ شده و توسط سانتریفیوژ در حال چرخش است تا نمونه تصفیه گردد. بعد از خالص شدن سلول‌های بنیادی با پلاسمای غنی از پلاکت موجود در خون تلفیق می‌شوند. این ترکیب از سلول‌های بنیادی و PRP به پوست سر تزریق شده و در این صورت تعامل با فولیکول‌های موی موجود، شروع می‌شود. این روش اقدام به ترمیم و تحریک رشد مو می‌کند. این ترکیب می‌تواند سلول‌های بنیادی موجود در پوست سر را فعال تا موهای کم‌پشت را مجدداً بازیابی کند.

روش کاشت مو با سلولهای بنیادی

برای استخراج فولیکول‌های مو از بیوپسی پانچ برای کاشت مو به‌کار گرفته می‌شود. در طول این مرحله، جراح یک نمونه بافت استوانه‌ای کوچک را با ابزار مخصوصی که دارای یک تیغه دایره‌ای شکل است، استخراج می‌کند. این بافت داخل یک سانتریفیوژ قرار می‌گیرد که تیغه را با سرعتی باورنکردنی می‌چرخاند تا سلول‌های بنیادی را از پوست تفکیک کند. این تیغه یک سوسپانسیون سلولی ایجاد می‌کند که جراح آن را به قسمت‌های طاسی سر تزریق می‌کند. اگر درمان موفقیت‌آمیز باشد، سلول‌های کاشته شده شروع به رشد می‌کنند و با موهای موجود ترکیب می‌شوند تا ظاهری طبیعی داشته باشند.

چه مدت طول می‌کشد تا بعد از کاشت مو با سلولهای بنیادی بهبودی حاصل شود؟

بیماران ممکن است بعد از کاشت مو با سلول های بنیادی دچار درد و ناراحتی شوند، هرچند این دوره نقاهت نباید بیش از 7 روز طول بکشد. توصیه می‌شود بیماران در این دوره از انجام ورزش‌های شدید اجتناب نمایند. ازآنجایی‌که استفاده از این روش به بیهوشی نیاز دارد؛ بنابراین بهتر است در هنگام عمل، همراهی کنار شما باشد. با رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی، می‌توانید دوره ریکاوری را به بهترین نحو ممکن پشت سر بگذارید.

درصد موفقیت کاشت مو با سلول بنیادی چقدر است؟

براساس مطالعات انجام شده کاشت مو به روش سلولهای بنیادی به نتایج امیدوارکننده‌ای دست‌یافته است. طبق تحقیقات گروه ایتالیایی، تراکم مو در عرض شش ماه بعد از جلسه آخر 29 درصد افزایش می‌یابد. بااین‌حال، هنگام تحقیق در مورد گزینه‌های خود مراقب باشید. کلینیک‌ها نباید رشد موفقیت‌آمیز از ترمیم موی سلول‌های بنیادی را تضمین کنند تا هنگامی‌که شواهد قطعی‌تری در رابطه با موفقیت نتیجه نهایی در دسترس باشد.

آیا سلول‌های بنیادی می‌توانند طاسی را درمان کنند؟

محققان دانشگاه UCLA روش جدیدی برای فعال‌کردن سلول‌های بنیادی در فولیکول‌های مو و تقویت رشد آن‌ها پیدا کرده‌اند. یافته‌های این تیم می‌تواند راه را برای محصولات جدیدی که توانایی تحریک رشد مو را دارند و افرادی که مبتلا به آلوپسی یا طاسی ناشی از نوسانات هورمونی، استرس یا داروها هستند را درمان کند.

کاشت مو با سلولهای بنیادی

مزایای کاشت مو به روش سلولهای بنیادی

ارائه نتیجه طبیعی

استفاده از سلول‌های بنیادی جزء بهترین روش‌های کاشت مو محسوب می‌شوند. در این روش مویی که کاشته می‌شود و رشد می‌کند، دارای ظاهری کاملاً طبیعی است. در این صورت افراد به‌دنبال روشی هستند تا طبیعی‌ترین حالت ممکن را داشته باشد.

کوتاه بودن دوران نقاهت

یکی از چالش‌هایی که امکان دارد بعد از کاشت موی طبیعی برای افراد ایجاد شود، طولانی بودن دوره نقاهت است. این مسئله موجب می‌شود تا فرد متقاضی نتواند سریع‌تر به زندگی عادی خود برگردد. کاشت مو به روش کشت برای پیوند طبیعی مو، دارای دوران نقاهت کوتاه‌مدت است و فرد سریع به شرایط عادی برمی‌گردد.

عدم نیاز به ایجاد زخم

کاشت مو به روش کشت دادن جزء روش‌هایی است که نیازی به ایجاد زخم و برش در پوست سر نیست. در این روش اثری از زخم و برش بر روی پوست سر نیست، در نتیجه این پروسه موجب کاهش ریسک و در نهایت بهترین نتایج را ارائه می‌دهد.

کمترین درد ممکن

درد، یکی از معضلاتی است که افراد با کاشت طبیعی مو از طریق روش‌های قدیمی با آن مواجه هستند. شاید اغلب افراد به‌دلیل درد شدید از انجام این عمل زیبایی منصرف شوند. در کاشت مو از طریق سلول‌های بنیادی به‌سبب استفاده از بی‌حسی موضعی، فرد هیچ‌گونه دردی را در هنگام عمل احساس نمی‌کند. بعد از عمل افراد دچار درد بسیار خفیف و عادی می‌شوند که بعد از هر جراحی اتفاق می‌افتد و کاملاً طبیعی است.

کاشت مو با سلولهای بنیادی

هزینه کاشت مو با سلولهای بنیادی چقدر است؟

قیمت درمان مو با سلول‌های بنیادی هنوز مشخص نیست، چراکه این روش در مراحل اولیه است. کلینیک‌های مو و متخصصانی که روش سلول‌های بنیادی خود را ارائه می‌کنند، تمایل دارند از قراردادن قیمت کاشت مو در وب‌سایت خود خودداری کنند. بااین‌حال، هزینه نهایی درمان طبق تعداد فولیکول‌های موردنیاز و نوع ریزش مو در نظر گرفته می‌شود. ازآنجایی‌که این روش بسیار پیشرفته و جدید محسوب می‌شود؛ بنابراین طول می‌کشد تا به‌عنوان یک متد رایج در کلینیک‌‎های کاشت مو ارائه گردد. از سال 2020 در کشورهای پیشرفته کاشت مو از طریق سلول‌های بنیادی در کلینیک‌ها ارائه می‌شود. برای افرادی که تمایل به استفاده از کاشت موی سنتی ندارد، سلول‌های بنیادی می‌تواند یک گزینه ایده‌آل باشد. در حال حاضر، هزینه استفاده از این روش متغیر است و امکان دارد سال‌ها زمان نیاز داشته باشد تا با قیمت مقرون‌به‌صرفه در دسترس مردم قرار گیرد.

عوارض جانبی کاشت مو از طریق سلول‌های بنیادی

پیش از این‌که بتوانیم عوارض جانبی احتمالی را به طور کامل درک کنیم، تحقیقات بیشتری در مورد درمان سلول‌های بنیادی برای ریزش مو موردنیاز است. خونریزی، کاشت موی عفونی و ایجاد اسکار مانند هر درمان دیگری که شامل بریدن پوست بوده، امکان‌پذیر است. بیوپسی پانچ به‌ندرت باعث ایجاد عوارض می‌شود، اگرچه می‌تواند به شریان‌ها یا اعصاب زیر محل بیوپسی آسیب برساند. لیپوساکشن نیز ممکن است منجر به این عوارض و مشکلات شود.

مراقبت‌های پس از کاشت مو توسط سلول‌های بنیادی

بعد از انجام پروسه کاشت از طریق سلول‌‎های بنیادی براساس نظر پزشک جراح، بیمار باید برای بررسی و معاینه به تعداد دفعات مشخص به کلینیک مراجعه نماید. در این صورت جراح می‌تواند فرایند بهبود بیمار و کارآمد بودن کاشت مو را بررسی و ارزیابی نماید. همین‌طور می‌توان گفت بیمار باید به‌صورت منظم پانسمان محل کاشت را تعویض نماید. فرد بیمار باید تا 7 روز از انجام فعالیت‌های شدید و سنگین خودداری نماید. انجام ورزش‌های سنگین می‌‎تواند موجب ایجاد خونریزی خفیف شود. در این صورت فرد باید بین 7 تا 10 روز بعد از عمل کاشت مو، از انجام فعالیت و ورزش سنگین خودداری نماید.

افرادی که از این روش استفاده کرده‌اند، باید تا زمان مشخص شده توسط جراح از قرارگیری در معرض نور مستقیم آفتاب بر روی پوست سر و عرق کردن ناحیه موردنظر اجتناب کنند. از دیگر نکات مهم بعد از کاشت مو، خودداری از مصرف نوشیدنی‌های الکلی، کشیدن سیگار و دخانیات است. اگر بیمار این نکات را رعایت نکند، امکان دارد دچار مشکلات حاد و جدی گردد. همچنین بیمار باید تا دوهفته از استحمام، استخر، سونا و سایر فرایندهایی که موجب رطوبت پوست سر می‌شود، خودداری نماید.

در این مقاله سعی شد در مورد کاشت مو با سلولهای بنیادی بحث کنیم. کاشت مو با سلول بنیادی یکی از تکنیک‌های جدید برای زیبایی محسوب می‌شود. این روش نیاز به استفاده از دستگاه‌های پیشرفته آزمایشگاهی و تشخیصی دارد، در نتیجه در هر مرکز و کلینیکی انجام نمی‌شود. در کشور ما تنها توسط پزشکان محدودی کاشت مو از طریق سلول‌های بنیادی انجام می‌گیرد. در این صورت گول تبلیغات جذاب وب‌سایت‌های مختلف را نخورید که تنها ادعای پیاده‌سازی سلول بنیادی مو را دارند، چراکه هیچ‌گونه تضمینی برای موفقیت در نتیجه نهایی وجود نخواهد داشت.

برای ارتباط با ما و ثبت نظرات و پیشنهادهای خود می‌توانید از طریق زیر در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.