تزریق چربی ؛ مراحل، هزینه و مزایا

تزریق چربی یکی از روش‌های کم تهاجمیِ مراقبت و ترمیم پوست است. هزینه تزریق چربی به موارد مختلفی نظیر میزان تزریق، مدت‌زمان جراحی و تعداد جلسات آن بستگی دارد. مراحل تزریق چربی مانند تمام متدهای زیبایی و جوان‌سازی شامل اصول و نکات خاصی هست که برای به‌دست‌آوردن نتایج بی‌عیب‌ونقص ضروری است. تمام مراحل باید بادقت بالا و به‌درستی از طریق پزشک متخصص صورت گیرد. با افزایش سن چربی‌های بخش‌هایی از بدن تحلیل رفته و باعث می‌شوند که این قسمت‌ها استخوانی شوند. با این اتفاق هم ظاهر اندام تغییر می‌کند و هم خطوط و چین‌وچروک در آن نواحی ایجاد می‌شود. از جمله نکاتی که در مورد تزریق کردن چربی باید بدانید این است که زمان ریکاوری کردنِ بعد از انجام عمل، حدود یک هفته است و فرد باید در این مدت استراحت مناسب داشته باشد. در ضمن عوارض یا نشانه‌های ناشی از این تزریق نهایتاً تا دوهفته بعد از آن رفع خواهد شد.

این شیوه خونریزی و درد نداشته و ایجاد اسکار نیز نخواهد کرد. در این روش عموماً از چربی‌های خود بدن استفاده می‌شود. در واقع چربی‌ها از بخش‌هایی از بدن که دارای چربی مازاد هستند، استخراج شده و به آن بخش‌هایی که چربی‌های آن‌ها تحلیل رفته است، تزریق می‌شود. مزیتی که این کار دارد این است که از واکنش آلرژیک بدن نسبت به ورود ماده خارجی جلوگیری می‌شود.

تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟

به‌طورکلی اغلب افراد به دلایل متعددی نظیر وجود حفره‌های زیاد در صورت، فرورفتگی گونه، نازک شدن لب‌ها و غیره اقدام به تزریق می‌کنند تا وضعیت آن را بهبود دهند. در این روش برای تزریق، پزشک متخصص با بررسی نوع جنس، میزان چین‌وچروک و مقدار چربی را تعیین و آن را با شیوه‌های منحصربه‌فرد وارد منافذ پوست می‌کند. در فرایند تزریق، از اندام‌هایی نظیر ران، باسن و شکم که چربی اضافی دارند، برداشته می‌شود، سپس روند فرآوری به‌صورت مایع به زیرپوست نواحی موردنظر، تزریق خواهد شد. استفاده از این روش موجب طبیعی و عادی شدن اندام ظاهری فرد می‌شود.

در کنار تزریق چربی روش مشابهی مثل تزریق ژل نیز وجود دارد. مزیت تزریق کردن چربی نسبت به ژل دوام و ماندگاری بیشتر آن است. لازم به ذکر است که هم چربی و هم ژل هر دو، در دسته فیلرها قرار می‌گیرند. فیلرها حجم دهنده‌های پوستی هستند که به لایه‌ای از پوست تزریق شده و موجب جوان‌سازی و حجم‌دهی پوست می‌شوند. تزریق کردن چربی برای حجم دادن به باسن و سینه، عملی معمول و رایج است؛ اما باید دانست که این کار به چندین جلسه درمانی و تزریق نیاز دارد. همچنین در مقایسه با تزریق به دیگر نقاط بدن، فرایند طولانی‌تری دارد. به‌غیراز این دو ناحیه، پشت دست‌ها، صورت (به‌خصوص لب‌ها) و افتادگی‌های پوستی در نواحی مختلف، در اغلب قسمت‌هایی از بدن تزریق انجام می‌شود.

 

تزریق چربی

 

آیا تزریق چربی از شکم به صورت امکان‌پذیر است؟

با بالارفتن سن بدن انسان کلاژن کمتری تولید می‌کند و چربی صورت به طور طبیعی کاهش می‌یابد. با کم‌شدن چربی و سطح کلاژن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و موجب شل‌شدن، چین‌وچروک و افتادگی می‌شود و صورت ظاهر نامناسبی به خود می‌گیرد. برای بازیابی حجم صورت، تزریق کردن چربی می‌تواند به‌عنوان یک روش طبیعی، بدون ضرر و مؤثر در نظر گرفته شود. در حال حاضر این روش یکی از متدهای زیبایی محبوب در ایران به‌حساب می‌آید. برای انجام این روش می‌توانید از نواحی بدن که دارای حجم مناسبی از چربی هستند، استفاده نمایید.

در این صورت حجم مشخصی از چربی استخراج و به نواحی مختلفی از صورت تزریق می‌شود. نواحی شکم بهترین قسمت برای استخراج چربی هستند. برای تزریق کردن چربی از شکم به صورت را می‌توانید از طریق روش لیپوماتیک انجام دهید. در این روش با لیپوماتیک چربی را استخراج و سپس اقدام به تزریق می‌کنند. این روش برخلاف ژل‌های تزریقی اثر طولانی‌مدت دارد، البته درصورتی‌که از طریق پزشک متخصص انجام شود، حتی نتایج می‌تواند دائمی باشد. در این روش چربی را می‌توانید برای نواحی مختلف صورت که در اثر بالارفتن سن، جای زخم آکنه، بیماری آسیب‌دیدگی دچار مشکل شده‌اند، را از بین ببرید.

مزایای تزریق چربی

با توجه به این‌که تزریق کردن چربی یک نوع فیلر محسوب می‌شود، در نتیجه دارای مزایای منحصربه‌فرد بوده که آن را از سایر فیلرها متفاوت می‎‌کند. با تزریق چربی سلول‌های زنده، چربی از یک بخش از بدن برداشته شده و به نواحی موردنظر تزریق می‌شود. در تزریق ژل یک نوع ژل مصنوعی تزریق شده و برای ماندگاری بیشتر و داشتن جلوه طبیعی با چربی موجود در نواحی درمان ترکیب می‌شود. از دیگر مزایای آن، بخشی که چربی از آنجا استخراج شده لاغرتر و زیباتر به نظر می‌رسد. تزریق کردن چربی در مقایسه با سایر فیلرها مزیت بیشتری دارد و می‌تواند در هر بخش از صورت از آن استفاده نمایید. این روش را می‌توانید جایگزین بوتاکس در بخش‌هایی از صورت که دچار چین‌وچروک شده‌اند، کنید. ازآنجایی‌که چربی منبع غنی از سلول‌های بنیادی است؛ بنابراین در هنگام پروسه تزریق به جوان شدن پوست نواحی درمان کمک می‌کند. در ادامه به مهم‌ترین موارد اشاره می‌کنیم:

تحریک کلاژن‌سازی دوران ریکاوری کوتاه‌مدت
بهبود بافت پوست  جوان‌سازی منافذ پوستی
محو شدن زخم‌های ناشی از جوش و آکنه جذب سریع چربی در نواحی تزریق شده
نیاز نداشتن به تکرار درمان تغییر بدشکلی‌ها و فرم صورت
ماندگاری طولانی و دائمی نیاز نداشتن به مواد خارجی دیگر
تزریق به تمام نواحی بدن ایجاد ظاهری زیبا و طبیعی

مراحل تزریق چربی

پروسه تزریق از طریق چند مراحل مجزا ایجاد شده که شامل موارد زیر هستند:

استخراج چربی

ابتدا نواحی برداشت چربی ضدعفونی و استریل می‌شود و بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد. در ادامه از طریق سوزن‌های خاص که به سر آن‌ها کونالاهای مناسب وصل شده، توسط سوراخ‌های کوچک، چربی زیرپوست با فشار کم استخراج می‌شود. ضروری است برای این کار باید دقت و تمرکز بسیار بالایی داشته باشید تا بافت‌های چربی و نواحی اطراف آن دچار آسیب نشوند. برخی از افراد تصور می‌کنند با برداشته شدن چربی، نواحی شکم آن‌ها لاغرتر و کم‌حجم‌تر شده، درحالی‌که تنها قسمت بسیار کوچکی از بافت چربی برداشته می‌شود.

 

تزریق چربی

 

خالص‌سازی و انتقال چربی

به‌طورکلی چربی‌های استخراج شده از بخش‌های مختلف بدن، همیشه ناخالصی‌هایی داشته و دارای مقداری بافت و مایعات است. در ادامه طی روند فرآوری، چندین بار چربی با سرم شست‌وشو داده شده تا خون و دیگر مواد ناخالصی آن، تفکیک شود. برخی از جراحان از سانتریفیوژ برای تفکیک کامل سرم‌ها از بافت چربی بهره می‌برند. این دستگاه مایعات را از درون چربی‌ها تفکیک کرده و در بخش بالای چربی‌های باقی‌مانده، مواد و محتویات اضافی را در نواحی پایین لوله قرار می‌دهد. اگر فرایند خالص‌سازی به‌صورت کامل صورت نگیرد، مقداری از مایع داخل چربی باقی‌مانده و موجب فرم گلوله‌ای زیرپوست می‌شود.

جای‌گذاری چربی

در این صورت چربی آماده شده به درون سرنگ‌های یک سی‌سی کشیده شده و توسط پزشک جراح تزریق می‌شود. در این مرحله چربی‌های تفکیک شده، به اندام‌های مختلف تزریق می‌شود. تزریق باید به‌گونه‌ای توسط پزشک جراح انجام شود که بافت‌های بدن، دچار هیچ‌گونه صدمه‌ای نشوند. جای‌گذاری چربی از طریق سرنگ‌های خاص و بسیار ظریف انجام می‌شود.

تزریق چربی به روش دستی

تزریق کردن چربی یک متد بسیار مناسب برای حجم‌‎دهی صورت و یا سایر قسمت‌های بدن به‌شمار می‌رود. در این روش از چربی خود فرد استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که در این روش، چربی از بدن خود فرد استخراج می‌شود؛ بنابراین سیستم دفاعی بدن آن را به‌عنوان عوامل بیگانه و خارجی شناسایی نمی‌کند. در این صورت بدن هیچ‌گونه واکنش آلرژیک از خود نشان نمی‌دهد. به طور معمول تزریق به روش دستی از طریق لیپوماتیک سنتی انجام می‌شود.

تزریق چربی فریز شده

به‌طورکلی از نظر هزینه و کیفیت تزریق کردن چربی به‌صورت فریز شده مقرون‌به‌صرفه نیست، چراکه چربی که از بدن استخراج شده، باید در فریزرهای خاص نگهداری شود. نگهداری چربی مانع جذب میکروب و عفونت می‌شود، در این صورت هزینه تزریق چربی به طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. جدا از این موضوع، نهایتاً بهترین زمان استفاده از چربی 30 دقیقه بعد از استخراج است که در این صورت چربی فریز شده بسیار نامناسب به نظر می‌رسد.

هزینه تزریق چربی

پیش از استفاده از این روش نیاز به یک جلسه مشاوره دارید تا پزشک با بررسی مشکلات و اهداف شما هزینه موردنیاز برای عمل را اعلام نمایند. چندین عامل می‌تواند در هزینه تزریق تأثیرگذار باشد که شامل موارد زیر است:

 

تزریق چربی

 

روش برداشتن چربی

در عمل تزریق اصلی‌ترین قسمت آن، استخراج چربی بوده که هزینه‌های هرکدام متفاوت است. استخراج چربی از طریق روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که یکی از آن‌ها به‌صورت لیپوساکشن است. یکی از قدیمی‌ترین روش‌های استخراج چربی، لیپوساکشن است که عوارض جانبی نیز داشته و امکان دارد در هنگام عمل دچار خونریزی، کبودی، تورم و ایجاد اسکار شوید.

حجم چربی تزریق شده

زیاد بودن حجم چربی‌ها، می‌تواند در افزایش هزینه تزریق بسیار تأثیرگذار باشد. میزان چربی تزریق شده براساس نواحی مختلف بدن و حجم آن متفاوت است و هریک به شرایط شما بستگی دارد. برخی از افراد برای تزریق بیشتر، حاضر به پرداخت هزینه بیشتری هستند. بهتر است اجازه دهید، پزشک براساس تجربه‌های خود میزان چربی موردنیاز برای تزریق را در نظر بگیرد.

نواحی تزریق

از دیگر پارامترهای مهم و تأثیرگذار در تعیین هزینه چربی تزریق شده، نواحی است که چربی وارد آن می‌شود. از طریق این روش می‌توانید خط لبخند را رفع کنید و یا گونه‌ها را فرم دهید. به‌طورکلی هزینه فرم‌دهی گونه نسبت به خط لبخند بیشتر است، چراکه زمان طولانی‌تری باید صرف انجام این کار شود. همچنین مقدار چربی تزریق شده برای گونه نسبت به خط لبخند بیشتر است.

در این مقاله سعی شد در رابطه با تزریق چربی بحث کنیم. این روش برای بهبود بافت‌های پوست استفاده می‌شود و هزینه تزریق چربی نسبت به سایر متدهای جوان‌سازی بیشتر است. اگر قصد دارید با تزریق کردن چربی در جهت حجم‌دهی و جوان‌سازی پوست اقدام کنید، کارشناسان و متخصصان کلینیک زیبایی صدرا این عمل را به بهترین شیوه برای متقاضیان محترم انجام می‌دهند.

برای ارتباط با ما و ثبت نظرات و پیشنهادهای خود می‌توانید از روش زیر در تماس باشید.