تزریق ژل

تزریق ژل یکی از عمل‌های جوان سازی پوست است. ضرورت تزریق کردن ژل زمانی رخ می‌دهد که با گذر زمان و افزایش سن، بافت‌های پوستی نازک می‌شوند و در برخی نواحی مانند اطراف بینی، چشم، دهان، گونه و … خطوط و چین‌وچروک‌هایی بوجود می‌آیند که با تزریق کردن ژل می‌توان این موارد را رفع کرد. حجم‌دهنده یا پرکننده‌های پوستی، فیلر نام دارند که ساختار آن‌ها شبیه به ژل است. این روش عوارض محدود و هزینه معقولی دارد و به همین دلیل شیوه‌ای محبوب در بین مردم است. تزریق ژل برای پرکردن، حجم‌دهی به لب‌ها و باهدف جوان‌سازی پوست استفاده می‌شود. مواد تولید شده ژل فیلر به‌صورت مصنوعی است که برای حجم‌دهی، تغییر در حاشیه‌های صورت و پرکردن چین‌وچروک‌ها به‌کار گرفته می‌شود. در نواحی مختلفی از صورت تزریق ژل و فیلر انجام می‌شود.

امروزه با افزایش سن، عوامل محیطی، بیماری و یا تغذیه نامناسب پوست دچار چین‌وچروک می‌شود. امروزه از روش‌های متفاوتی برای کاهش چین‌وچروک استفاده می‌کنند. که یکی از راهکارهای ساده و تأثیرگذار آن، تزریق فیلر است، هرچند این ژل‌ها کاربردهای دیگری نیز دارند. یکی از ویژگی‌های خاص این روش را می‌توان فرم دادن به صورت و گونه‌ها برشمرد. استفاده از این متد موجب ایجاد ظاهر پرتر، صاف و جوان‌تر در صورت فرد می‌شود. به‌طورکلی تمام فیلرها براساس فرم ژل تولید نمی‌شوند، اما ازآنجایی‌که اغلب مردم استفاده از این مواد را به‌عنوان ژل تزریقی می‌شناسند، این عنوان را به‌کار می‌برند. فیلرها جزء متدهای محبوب برای زیبایی صورت محسوب می‌شوند، چراکه نتایج آن بلافاصله ظاهر می‌شود. این روش زیبایی خطرات کمتری دارد و دوران نقاهت، بهبودی آن بسیار سریع است.

چگونگی تغییرات ظاهری تزریق ژل

ژل‌های تزریقی به‌عنوان فیلرهای چین‌وچروک شناخته شده هستند، اما آن‌ها قادرند کارهای بیشتری به جز رفع چروک‌ها انجام دهند. در ادامه قصد داریم چند مورد از مرسوم‌ترین مواردی که فیلرهای پوستی می‌توانند انجام دهند را برای شما شرح دهیم:

 • صاف کردن خطوط اطراف بینی و دهان (خطوط ماریونت و خط لبخند)
 • تقویت و حجم‌دهی گونه‌ها و شقیقه‌ها
 • کاهش خطوط عمودی بالای لب یا بارکدلاین
 • برجسته‌کردن لب‌ها
 • برطرف‌کردن چین‌وچروک‌های صورت
 • بهبود بخشیدن تقارن در بین ویژگی‌های صورت

اگر فیلرها از مواد باکیفیت و مرغوب ساخته شوند، موجب تحریک کلاژن‌سازی و جذب آب از طریق بافت‌های بدن می‌شوند. در این صورت ظاهر پوست سفت‌تر و شفاف‌تر می‌شود.

تزریق ژل در کدام نواحی استفاده می‌شود؟

اگر به‌دنبال یک روش غیر جراحی هستید و می‌خواهید خطوط ریز چین‌وچروک را از بین ببرید و یا برای رفع چروک‌های عمیق اقدام کنید، ژل می‌تواند برای شما بهترین گزینه باشد. امروزه میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا از فیلرهای پوستی استفاده می‌کنند تا ظاهر پوست خود را جوان‌تر کنند. در هنگام استفاده از این روش برخلاف بوتاکس می‌توانید عضلات صورت خود را حرکت دهید.

رفع کردن چین‌وچروک‌های پوست تنها کاربرد این روش نیست و در عمل جوان‌سازی پوست از ژل استفاده‌های دیگری نیز می‌شود. حجم‌دهی به برخی از نواحی بدن مثل لب‌ها، چانه و گونه یکی از این کاربردها است. حجم دادن به صورت مانند رفع کردن گودی و سایه‌ی زیر چشم‌ها، لیفت کردن یا کشیدن ابروها و رفع کردن افتادگی پوست گردن و صورت نیز از دیگر مزایای استفاده از ژل است.

پوست پشت دست‌ها یکی دیگر از نقاط بدن است که به وسیله حجم‌دهی با ژل می‌توان برای جوان‌سازی آن اقدام کرد. همچنین باید اشاره کرد که اصلاح کردن فرم بینی بدون انجام عمل جراحی نیز از پرکاربردترین استفاده‌ها از ژل است. نواحی که تزریق فیلر در آن‌ها انجام می‌شود، شامل موارد زیر هستند:

چروک زیر چشم

از عواملی که موجب می‌شود چشم‌های شما ظاهری خسته داشته باشند، چروک‌های زیر چشم هستند. کاهش حجم در این بخش، ازبین‌رفتن حالت کشسانی بافت پوست یا کم‌شدن حجم استخوان می‌تواند از دلایل آن باشد. با استفاده از این متد، فیلرهای پوستی می‌توانند در زیر چشم، گونه و یا در هر دو ناحیه تزریق شده تا موجب جوان نشان‌دادن ظاهر چشم‌ها شوند.

چین‌های دور لب و بینی

به چین‌های دور لب خطوط خنده یا خط لبخند گفته می‌شود. در این صورت چین پوستی در هر دو سمت بینی ظاهر می‌‎شود که تا گوشه‌های لب امتداد دارد. بهترین روش برای پرکردن خطوط لبخند، استفاده از ژل است.

تزریق ژل لب

 گوشه‌های لب

در برخی از مواقع گوشه‌های لب حالت افتاده پیدا می‌کنند که ظاهر شما را غمگین نشان می‌دهد. تزریق ژل می‌تواند در گوشه‌های لب ظاهر زیبایی به صورت شما دهد.

 خطوط ماریونت

خطوط ماریونت در راستای گوشه لب‌ها به سمت چانه و فک قرار دارد. این خطوط حالتی عروسکی مانند به صورت می‌دهند. با افزایش سن، استخوان‌های صورت تحلیل می‌یابند که موجب ایجاد این خطوط در پوست صورت می‌شود. برای پرکردن خطوط ماریونت فیلر پوستی گزینه عالی محسوب می‌شود.

گونه‌ها

چربی‌های زیرپوست با افزایش سن کاهش پیدا می‌کنند. این امر موجب کاهش حجم و حالت کشسانی پوست از جمله گونه‌ها و افتادگی آن‌ها می‌شود. یکی از دلایل لاغر و خسته نشان‌دادن ظاهر صورت، افتادگی گونه است. در این صورت تزریق فیلر می‌تواند نقش مهمی در حجم‌دهی طبیعی گونه و لیفت ملایم داشته باشد.

لب‌ها و مرز ورمیلیون (بافت قرمزرنگ)

به‌طورکلی برای حجم‌دهی لب‌ها از تزریق ژل لب استفاده می‌شود. در این صورت فیلر پوستی درون لب تزریق می‌شود تا ظاهر پرتری به صورت دهد. در برخی از مواقع فیلر را دور لب‌ها تزریق می‌کنند تا حاشیه دور لب مشخص گردد. اصطلاحاً این درمان برای لب‌های نازک استفاده می‌شود، اما برای رفع مشکلاتی از قبیل افزایش طول لب نیز کاربرد دارد.

افزایش حجم چانه

یکی از روش‌های ایده‌آل برای جایگزینی پروتز چانه توسط عمل جراحی، تزریق فیلر است. یکی از متدها برای برجسته‌کردن خطوط فک، استفاده از انواع فیلر است. ازآنجایی‌که این روش موقتی است؛ بنابراین نسبت به عمل زیبایی، گزینه عالی محسوب می‌شود.

روک لب‌ها

هنگامی‌که لب‌های خود را جمع می‌کنید، چروک‌ها به‌‎صورت عمودی بالای لب ظاهر می‌شوند. اغلب این خطوط به‌خاطر حرکات لب‌ها ایجاد شده، اما در برخی از مواقع به خطوط سیگاری نیز گفته می‌شود. افراد در هنگام کشیدن سیگار لب‌های خود را جمع و فشرده می‌کنند. تزریق فیلر می‌تواند در بهبود ظاهر خطوط عمیق لب‌ها کمک بسیار زیادی کند.

اصلاح فرم بینی

برای صاف کردن و اصلاح هرگونه برجستگی بر روی بینی می‌توانید از تزریق ژل و فیلر استفاده نمایید. این روش نیازی به عمل جراحی ندارد. تزریق فیلر برای صاف کردن برجستگی‌های بینی، اصطلاحاً کجی خطوط و ناهنجاری‌های غضروفی در نوک بینی در زمانی کمتر از 15 دقیقه رفع می‌شود.

 

تزریق ژل

 

فیلرهای پوستی از چه موادی ساخته شده‌اند؟

امروزه انواع مختلفی از فیلرهای پوستی توسط FDA تأیید شده‌اند. فیلرهای تأیید شده دارای کمترین عوارض جانبی هستند. افرادی که قصد استفاده از فیلرهای پوستی را دارند باید پیش از تزریق از تأییدیه FDA اطمینان حاصل کنند. نکته قابل‌توجه این است که فیلرهای مورد تأیید FDA از طریق پزشکان متخصص زیبایی یا جراحان خریداری می‌شوند.

لازم به ذکر است که فیلرهایی که در عمل تزریق کردن ژل استفاده می‌شود شامل دو نوع ژل دائم و موقت هستند. ژل‌های دائم شامل آرته‌فیل یا بلافیل و روغن سیلیکون است. استفاده از فیلرها یا ژل‌های دائمی محدود است و عموماً برای تزریق ژل از آن‌ها استفاده نمی‌شود.

به‌طورکلی فیلرهای پوستی دو دسته‌بندی کلی دارند. یکی برحسب ماندگاری و دیگری اجزای تشکیل‌دهنده فیلرها را شامل می‌شود. گروه‌بندی‌های زیر ترکیبی از هر دو دسته‌بندی اصلی فیلرهای پوستی است. ژل‌های موقت فیلرهایی هستند که استفاده از ‌آن‌ها فراگیر بوده و شامل موادی مثل کلاژن، هیالورونیک اسید، هیدروکسی آپاتیت کلسیم و پلی‌لاکتیک اسید می‌شود. در ضمن در مواردی از چربی بدنِ خود فرد متقاضی نیز استفاده می‌شود.

اغلب فیلرها دارای اثر موقت هستند، چراکه از موادی ساخته شده‌اند که باگذشت زمان توسط بدن جذب و تخریب می‌شوند. توسط سازمان FDA آمریکا تنها یک فیلر دائم تأیید شده که دارای مواد قابل جذب نیستند. برخی از ژل‌ها علاوه‌بر مواد حجم دهنده، دارای لیدوکائین هستند که به‌جهت کاهش درد و ناراحتی ناشی از تزریق در آن‌ها استفاده شده است.

 1. فیلرهای دائم یا غیرقابل‌جذب

در حال حاضر استفاده از فیلرهای دائم یا غیرقابل‌جذب تا حدودی کاهش‌یافته است. این نوع فیلرها دارای عوارض جانبی بسیار زیادی هستند. پایین بودن ایمنی فیلرهای دائمی موجب شده تنها یک مورد از آن‌ها توسط سازمان FDA آمریکا تأیید شود. همچنین سایر فیلرهای دائمی از طریق اتحادیه اروپا و استرالیا مورد تأیید قرار گرفته‌اند.

نکته قابل‌توجه در رابطه با اتحادیه اروپا یا تأیید CE این گواهی به این معنای بوده که در ساخت یک دارو، قوانین بهداشتی رعایت شده و روند تولید محصول در شرکت سازنده مورد تأیید است. گواهی CE هیچ‌گونه تأییدی در میزان اثربخشی یا عوارض جانبی دارو ندارد، اما سازمان FDA این موارد را ضمانت می‌کند. نکته بسیار مهم این‌که ژل تزریقی با استفاده از فیلرهای غیرقابل‌جذب، تنها برای ازبین‌بردن چین‌وچروک‌های عمیق کاربرد دارند. تزریق این فیلرها برای رفع چروک‌های سطحی در تمام دنیا ممنوع است.

 • دانه‌های پلی متیل متاکریلات (PMMA)

تنها ژل فیلر دائمی مورد تأیید سازمان FDA آمریکا، پلی متیل متاکریلات یا PMMA هست و براساس قوانین تنها برای رفع چین‌وچروک‌‎های دور لب (خطوط لبخند) قابل‌استفاده است. اما برخلاف این قوانین، برای موارد دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

تزریق ژل

 

فیلرهای موقت یا قابل جذب

فیلرهای موقت از جنس کلاژن، هیالورونیک، کلسیم هیدروکسی آپاتیت، پلی لاکتیک اسید و یا از چربی بدن فرد ساخته می‌شوند. یکی از روش‌های بسیار مناسب برای جوان‌سازی و حجم‌دهی پوست تزریق چربی است. چربی بدن جزء فیلرهای پوستی محسوب می‌شود، اما نمی‌توان آن را به‌عنوان نوعی ژل تزریقی به‌حساب آورد.

 • کلاژن

یکی از مهم‌ترین اجزای ساختاری پوست و دیگر بافت‌های بدن، کلاژن (نوعی پروتئین) محسوب می‌شود. کلاژن، یکی از عواملی که موجب قوام و سفت شدن پوست می‌شود و در بافت‌های محکم‌تر مانند استخوان یا غضروف سبب استحکام آن‌ها شده است. تجزیه رشته‌های کلاژن، یکی از عوامل پیری پوست به‌شمار می‌رود. کلاژن از منابع حیوانی و یا سلول‌‎های انسانی ساخته می‌شود. کلاژن بسیار ایمن بوده، عوارض کمی دارد و ماندگاری آن کم است.

 • هیالورونیک اسید

در اغلب بافت‌های بدن از قبیل پوست و غضروف‌ها، هیالورونیک اسید وجود دارد. برای حجیم شدن هیالورونیک اسید باید آن را با آب ترکیب کنید و حالت ژل‌مانندی پیدا کند. با توجه به طبیعی بودن و ساختار ژلی آن هیالورونیک به یکی از محبوب‌ترین ژل‌ها تبدیل شده است. همچنین هیالورونیک اسید ماندگاری بالایی دارد.

 • هیدروکسی آپاتیت کلسیم

یکی از مواد معدنی که در استخوان و دندان‌های ما وجود دارد و در کنار کلاژن موجب استحکام آن‌ها شده، هیدروکسی آپاتیت کلسیم محسوب می‌شود. این نوع ماده با یک محلول ژل‌مانند ترکیب شده و سپس برای ازبین‌بردن چین‌وچروک‌های پوستی و جوان‌سازی استفاده می‌شود. این نوع ژل ماندگاری بالایی دارد و برای حجم‌دهی لب‌ها به‌کار گرفته نمی‌شود.

 • پلی لاکتیک اسید

پلی لاکتیک اسید یک نوع پلیمر مصنوعی، زیست‌تخریب‌پذیر و سازگار با بافت‌های بدن است. به‌طورکلی از این ماده برای ساخت بخیه‌های جذبی و پیچ‌های استخوانی استفاده می‌شود. این نوع ژل دارای ماندگاری بسیار بالایی است و تزریق آن در چند مرحله انجام می‌‎شود.

در این مقاله سعی شد به معرفی و شرح تزریق ژل بپردازیم. ژل فیلر کاربردهای بسیار زیادی دارد که شامل حجم‌دهی، رفع چین‌وچروک، رفع خطوط لبخند، زاویه‌سازی فک و گونه هستند. این نوع ژل‌های تزریقی از مواد مختلفی برای جوان‌سازی و زیبایی صورت ساخته می‌شوند. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره و ارتباط با کارشناسان ما از طریق کلینیک زیبایی صدرا اقدام کنید.

همچنین برای ارتباط با ما و ثبت نظرات و پیشنهادهای خود می‌توانید از روش زیر در تماس باشید.