پوست بدن

پوست بدن در وهله اول یک سیستم دفاعی برای بدن محسوب می‌شود زیرا در برابر عوامل محیطی و بیماری‌زا، اولین سد دفاعی بدن است. این ارگان بدن انسان در حالت کلی از دو لایه اپیدرم یا روپوست و درم یا میان‌پوست تشکیل شده است. بافت همبند پوست در زیر درم قرار گرفته است که به هیپودرم یا زیرپوست معروف است. چربی‌های زیرپوستی اصطلاحی است که در گفتار روزمره برای این لایه استفاده می‌شود.

در مورد اهمیت پوست و کارکرد آن و همچنین نحوه مراقبت از پوست باید مطالب مختلفی را آموخت و برای یک زندگی سالم‌تر و داشتن ظاهری زیباتر، آن‌ها را به کار گرفت.

شاید اولین کاربرد پوست که از فرط بدیهی بودن به آن توجهی نداریم! لمس اجسام باشد. توانایی لمس کردن اجسام به خاطر وجود پوست روی اندام‌های بدن است. احساس کردن دمای محیط نیز به وسیله پوست است که برای ما امکان‌پذیر شده است. همچنین تنظیم کردن دمای داخلی بدن و جلوگیری از خشکی و کم‌آبی بدن نیز از دیگر کارکردهای وجود پوست روی اندام‌های بدن انسان است.

حال برای آن‌که پوست سالمی داشته باشیم نیاز است که مواردی را رعایت کنیم؛ که از جمله مهم‌ترین آن‌ها درمان سریع و اختلالات و عارضه‌های پوستی است. محافظت کردن از آن در برابر عوامل مخرب مانند اشعه خورشید و همچنین محافظت و مراقبت منظم و مداوم از آن هم همیشه باید مدنظر ما باشد.

از جمله راهکارهایی که برای این منظور می‌توان به کار بست تا از این ارگان حیاتی بدن مراقبت شود؛ این است که هر دو هفته یک بار از پوست لایه‌برداری کرد. با این کار سلول‌های مرده و خشک از سطح پوست برداشته می‌شود. شستشو و پاک کردن سطح پوست به صورت روزانه و همچنین مرطوب نگه داشتن آن نیز ضروری است. همچنین استفاده مداوم از کرم‌های ضد آفتاب در هنگام حضور در مقابل نور خورشید نیز از جمله ضروریات مراقبت از پوست بدن است.

در نهایت باید گفت که در هنگام بروز عارضه‌ها و اختلالت مراجعه به یک مطب یا کلینیک معتبر می‌توان دبه راحتی این مشکلات را برطرف کرد. با صدرا تماس بگیرید.