کاشت مو طبیعی

کاشت مو از جمله خدمات منحصربه‌فرد و باکیفیت کلینیک زیبایی صدرا محسوب می‌شود. خدمات کاشت موی طبیعی در این کلینیک صددرصد تضمینی بوده و شما می‌توانید اطمینان داشته باشید که متخصصان و کارشناسان ما بهترین و مناسب‌ترین روش کاشتن مو که مناسب شرایط شما باشد را انتخاب کنند. متخصصان با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی روز و تجربه خود، کاشت موی سر را برای شما انجام خواهند داد. ازآنجایی‌که روش‌های مختلفی برای کاشتن مو وجود دارد؛ بنابراین هر فردی باید بداند که با توجه به شرایط کدام روش مناسب او خواهد بود.

کاشت یک فعالیت زیبایی به‌حساب می‌آید که به جابه‌جایی فولیکول‌های مو از یک نقطه در سر یا بدن به بخش‌های جلویی و میانی سر در افراد گفته می‌شود. بانک مو به بخشی از فولیکول‌های برداشت شده و دریافت‌کننده به نواحی که بدون موی سر که فولیکول‎‌ها در آن قرار داده شده، گفته می‌شود. به‌طورکلی، امروزه کاشتن مو به یکی از چالش‌ها به‌ویژه برای آقایان تبدیل شده است. کاشت یکی از روش‌های جراحی است که با انتخاب ریشه‌های مناسب برای پیوند مو می‌توانید مانع ریزش مجدد موها شوید.

انواع روش‌های کاشت مو

انواع روش‌های کاشت شامل کاشت نواری یا «اف‌یو‌تی»، همچنین روش کاشت واحدی یا دانه‌دانه که به‌اختصار «اف‌آی‌تی» نامیده می‌شود. روش دیگر شیوه «اس‌یوتی» است که مشابه کاشت واحدی است با این تفاوت که در این شیوه استفاده از دستگاه سرعت کار را بالاتر برده است. روش «میکرو اف‌‌آی‌تی» نیز جدیدترین شیوه از روش‌های کاشت دانه‌دانه است. شیوه دیگر کاشتن مو روش ترکیبی است که حاصل استفاده هم‌زمان از هر دو شیوه اف‌یو‌تی و اف‌آی‌تی است.

از جمله مزایای استفاده از روش کاشت ترکیبی می‌توان رسیدن به تراکم بالا در یک جلسه و احتمال آسیب‌دیدگی کمتر اشاره کرد. از معایب آن هم باید به‌ضرورت داشتن بانک موی قوی و تهاجمی بودن این روش اشاره کرد که منجر به خونریزی و استفاده از بخیه خواهد شد. روش دیگری که وجود دارد، اما استفاده از آن بسیار محدود است، شیوه «بی‌اچ‌تی» بوده که طی آن از موهای ریش، سینه و پشت بدن برای بهبود نتیجه و افزایش تراکم به‌کار گرفته می‌شود.

روش FUT

FUT یکی از قدیمی‌ترین متدها برای کاشت محسوب می‌شود که بعد از بیهوشی یا بی‌حسی نواری پشت سر برداشته شده و برای تفکیک گرافت‌ها به یک اتاق خاص برده می‌شود. در روش FUT برداشت مو به‌شکل نوار کوچک از پوست پشت سر صورت می‌گیرد تا امکان دریافت فولیکول‌ها مهیا شود، سپس این ناحیه بخیه زده می‌شود. در این مرحله، فولیکول‌ها زیر میکروسکوپ و بادقت بالا برداشته شده تا در بخش‌های خالی سر یا ناحیه گیرنده، کاشته شوند. در این روش با هر بار کاشت حدود 1400 تا 3000 گراف به قسمت آسیب‌دیده پیوند داده می‌شود. در نهایت، سر پانسمان می‌شود تا از هر دو ناحیه اهدایی و گیرنده در هنگام سپری شدن دوره نقاهت محافظت به‌عمل آید. برش نواری ایجاد شده در پشت سر می‌تواند موجب زخم و اسکار شود، البته از طریق موهای باقی‌مانده پوشانده می‌شود.

برای رفع این خط، روش‌های درمانی مختلفی در دسترس است. درگذشته برای کاشت مو مردان تنها از طریق FUT کاشت انجام می‌شد، اما امروزه متدهای جدیدی به‌کار گرفته می‌شود. نتایج تأثیرگذار این روش موجب شده آن را سال‌های طولانی به‌عنوان مؤثرترین روش برای کاشت جلوی مو استفاده شود. در این متد کاشت تنها در یک روز انجام می‌شود و بعد از گذشت 2 تا 4 ماه امکان دارد موهای کاشته شده بریزند، اما جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. در این صورت موها با ضخامت و مقاومت بیشتری در محل موردنظر می‌رویند.

روش FUE

FUE، یکی از تکنیک‌های محبوب برای کاشت موی سر است. کاشت با تراکم بالا از طریق FUE برای ازبین‌بردن معایب روش FUT و دسترسی به نتایج مشابه است. در این متد برداشت موها از پشت سر به‌صورت اتوماتیک و تک‌به‌تک صورت می‌گیرد و هیچ‌گونه اثری از خط ترسیم شده به‌صورت نواری باقی نمی‌ماند. برای به حداقل رسیدن درد و خون‌ریزی محل برداشت موها، از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. در این روش نواحی از بانک مو تراشیده شده و سپس رشته‌های مو به‌شکل برش‌های دایره‌ای جداگانه بریده و به بخش دریافت‌کننده پیوند داده می‌شود. کارکرد مشابه این روش با متد قبلی دربرگیرنده دریافت فولیکول‌های مو از نواحی بانک مو و کاشت در ناحیه موردنظر است، اما برخلاف FUT، در این تکنیک عمل پیوند، فولیکول‌ها به‌صورت مستقیم و بدون تفکیک لایه پوستی برداشته خواهند شد. مدت‌زمان موردنیاز در این روش بیشتر است و جراحت کمتری در سر ایجاد می‌شود. دوره درمان این تکنیک نسبت به FUT کوتاه‌تر است.

روش FIT

این تکنیک مشابه روش FUE، فولیکول مو را به‌صورت جداگانه از بانک مو خارج و در بخش دریافت‌کننده، پیونده داده می‌شود. کاشت از طریق متد FIT یکی از تأثیرگذارترین شیوه‌های کاشت موی طبیعی محسوب می‌شود. در این متد از یک پانچ دایره‌ای شکل برای خارج کردن واحدهای فولیکولی مو از ناحیه اهداکننده و جابه‌جایی آن به نواحی بدون مو به‌کار گرفته می‌شود. در حقیقت FIT یک جراحی ایمن به‌شمار می‌رود که تأثیرات دائمی و ماندگاری با طبیعی‌ترین حالت ممکن دارد. در این روش برای برداشتن فولیکول‌های مو، ابتدا بخشی از پوست سر برداشته شده و سپس فولیکول مو در زیر میکروسکوپ تفکیک و برای کاشت آماده می‌شود. تعداد فولیکول‌های برداشته شده به میزان تراکم مو در ناحیه موردنظر بستگی دارد که در تمام افراد یکسان نیست. طول دوره درمان این عمل بین 5 تا 7 ساعت است. مهم‌ترین مزایای این روش می‌توان به کم تهاجمی بودن آن اشاره کرد و برداشت واحد فولیکول با جای زخم و بخیه همراه نیست. در این صورت پروسه ترمیم و بهبودی با سرعت بیشتری انجام می‌شود. به‌طورکلی خارج کردن هر واحد فولیکول و ایجاد سوراخ‌های بسیار ریز، به زمان طولانی نیاز دارد و تجربه و مهارت بالای پزشک در نتیجه به‌دست‌آمده بسیار تأثیرگذار است. ازآنجایی‌که فولیکول‌ها در مدت‌زمان بیشتری خارج از بدن می‌مانند؛ بنابراین امکان آسیب‌دیدگی آن‌ها اغلب افزایش می‌یابد.

روش SUT

این تکنیک یک متد جدیدی محسوب می‌شود که تمام مراحل کاشت مو پشت سر از طریق دستگاه‌های اتوماتیک و تحت نظارت پزشک انجام می‌گیرد. در این روش نیازی به برش و جراحی در سطح پوست سر نیست و مانع ایجاد زخم و پانسمان می‌شود و دوره بهبود آن بسیار کوتاه‌مدت است. در روش SUT از دستگاه‌های بسیار دقیقی برای انتقال فولیکول‌ها استفاده می‌شود. از مهم‌ترین مزایای این روش می‌توان به کاهش میزان آسیب به فولیکول‌ها اشاره کرد. اگر ناحیه بانک مو خوب و کافی باشد، این امکان وجود دارد بیش از 14000 فولیکول پیوند داده شود. در این روش اگر فرد بانک موی مناسبی در نواحی پشت سر نداشته باشد، از طریق این دستگاه می‌توان از بخش‌های دیگر اقدام به دریافت فولیکول کرد. این تکنیک بسیار پیشرفته و تکمیل شده است که می‌تواند تمام معایب متدهای قبلی را رفع کند. همچنین هزینه کاشت از طریق روش SUT نسبت به دیگر متدهای FIT و FUT به‌مراتب بیشتر است.

عوامل مهم برای کاشت موی سر

میزان طاس بودن سر اولین موردِ مؤثر است. شرایط بانک موی سرِ فرد، داشتن بیماری‌های خاص، مقدار زمانی که فرد برای کاشت دارد (تعداد روز)، بررسی شرایط بدنی و التیام زخم‌ها، تراکم موردنظر و میزان انعطاف‌پذیر بودن پوست سر، از جمله مواردی هستند که قبل از عمل کاشتن مو باید به آن‌ها توجه کرد.

مراقبت‌های بعد از کاشت مو

یکی از مهم‌ترین عوامل در هنگام کاشت موی طبیعی برای طی‌کردن دوره نقاهت، مراقبت‌هایی است که باید فرد بعد از عمل در دستور کار خود قرار دهد. در حقیقت برای رسیدن به بهترین نتایج فرد می‌تواند نقش کلیدی بعد از جراحی ایفا کند. رعایت برخی از نکات مهم می‌تواند در پروسه بهبود، ممانعت از بروز عوارض احتمالی و رسیدن به نتایج ایده‌آل و طبیعی بسیار تأثیرگذار باشد. برخی از مراقبت‌های بعد از کاشتن مو شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بعد از جراحی تورم و قرمزی تا چند روز کاملاً طبیعی است و استفاده از کمپرس یخ می‌تواند در کاهش التهاب مؤثر باشد. نکته قابل‌توجه این است که از قراردادن مستقیم کمپرس یخ با سطح پوست اجتناب نمایید. شما می‌توانید کمپرس یخ را به مدت 20 دقیقه بر روی پیشانی بگذارید.
 • نکته مهم دیگر بعد از جراحی استراحت است. توصیه می‌شود حداقل 7 روز استراحت کنید و از انجام فعالیت‌های شدید اجتناب نمایید. حداقل در هنگام خوابیدن یک یا دو بالشت را در زیر سر خود قرار دهید تا فشاری به بخیه‌ها و گرافت‌ها وارد نشود. تاحدامکان سر خود را بالا نگه دارید.
 • برای تسریع فرایند بهبود بعد از کاشت رژیم غذایی مقوی حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی را در برنامه غذایی خود قرار دهید.
 • استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون که موجب افزایش خون‌ریزی می‌شوند، اجتناب نمایید. برای ممانعت از عفونت می‌توانید از آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده استفاده نمایید.
 • از خاراندن، دست‌کاری فولیکول‌ها و شستن موها بین 2 تا 3 روز بعد از جراحی اجتناب نمایید.
 • از قرارگیری در مقابل نور خورشید تاحدامکان اجتناب نمایید.
 • حداقل تا یک هفته از استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی جلوگیری کنید.

کاشت در چه مواردی توصیه نمی‌شود؟

معمولاً توصیه نمی‌شود کاشت مو در افراد با شرایط زیر انجام شود:

 • بانوانی که بخش گسترده‌‌ای از پوست سر آن‌ها دچار ریزش مو شده‌اند.
 • افرادی که در ناحیه اهدایی تراکم موی کافی و قابل‌قبولی ندارند.
 • افرادی که دچار اسکارهای کلوئیدی بعد از صدمات وارد شده به سر یا بعد از اعمال جراحی شده‌اند.
 • افرادی که بعد از استفاده از داروهای شیمی‌درمانی دچار ریزش مو شده‌اند.

در این شرایط پیشنهاد می‌شود از درمان‌های غیر جراحی نظیر مصرف دارو یا استعمال پماد و کرم استفاده شود.

در این مقاله سعی شد شما را با انواع روش‌های کاشت مو آشنا کنیم. کاشت موی طبیعی از طریق متدهای مختلفی انجام می‌شود. برای استفاده از هرکدام از این تکنیک‌ها باید با پزشک متخصص مشورت نمایید تا در نهایت بهترین گزینه برای شما انتخاب شود. در حال حاضر تنها راه درمان دائمی برای ممانعت از ریزش مو، کاشت است. با پیشرفت تکنولوژی روش‌ها و دستگاه‌های جدیدی برای تأثیرگذاری بیشتر و کاهش عوارض کاشت ارائه شده است. برای دریافت مشاوره و ارتباط با کارشناسان ما می‌توانید از طریق وب‌سایت کلینیک زیبایی صدرا اقدام نمایید.

برای ارتباط با ما و ثبت نظرات و پیشنهادهای خود می‌توانید از روش زیر در تماس باشید.