ضایعات عروقی ؛ انواع و روش‌های درمان

ضایعات عروقی و پوستی از جمله مشکلات شایع و رایج در بدن انسان بوده که افراد بسیاری از همان سنین پایین، به دنبال راهکاری برای درمان و رفع آن‌ها هستند. به‌علاوه این قبیل ضایعات طیف گسترده‌ای را شامل می‌شوند و همچنین امروزه روش‌های مختلفی برای رفع و درمان هرکدام از ضایعات پوستی وجود دارد.

به طور معمول ضایعات عروقی و پوستی به شکل‌هایی مانند خال، لک، زخم، توده‌های خوش‌خیم و بدخیم، ماه‌گرفتگی‌ها، واریس‌ها و خال‌های عروقی شبکه‌ای ظاهر می‌شوند که این خال‌های عروقی نیز خود شکل‌ها و شدت‌های مختلفی دارند.

بر همین اساس، اصولاً وجود لک، قرمزی یا رگ‌های خونی سیاه در زیرپوست، نشان‌دهنده وجود عارضه‌های عروقی و پوستی است و ضمناً پزشکان و متخصصان پوست بر این باورند که جریان خون نقش بسزایی در ایجاد این ضایعات ایفا می‌کند و عمده اختلال‌ها مربوط به محل اتصال شریان‌ها با وریدها است. چراکه رگ‌های سرخرگی – سیاهرگی و لنفاوی از اجرای اصلی تشکیل‌دهنده این عارضه‌های عروقی و پوستی هستند.

البته لازم به ذکر است که در سنین مختلف احتمال بروز این ضایعات عروقی و پوستی وجود داشته و در مواردی بروز این ضایعات، برای فرد بیمار مشکلاتی ایجاد نمی‌کند و حتی فرد نیازی به درمان هم ندارد. چراکه بیشتر ضایعات پوستی به‌مرورزمان و خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کنند.

بنابراین در این مقاله قصد داریم انواع ضایعات عروقی و پوستی را مورد بررسی قرار دهیم و روش‌های مختلف برای درمان و رفع این مشکلات رایج و شایع بدن انسان را به شما معرفی کنیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ضایعات عروقی و پوستی چیست؟

در حقیقت ضایعات عروقی و پوستی بر اساس سن ابتلا به دودسته ضایعات مادرزادی و اکتسابی تقسیم می‌شوند. به طور معمول ضایعات پوستی مربوط به دسته اول یعنی ضایعات مادرزادی، از بدو تولد در فرد یا افراد وجود داشته، اما زمان دقیق بروز آن‌ها هرگز مشخص نیست.

همچنین در مورد ضایعات عروقی و پوستی دسته دوم یعنی ضایعات پوستی اکتسابی نیز می‌توان گفت همان‌طور که از نام آن‌ها پیدا است، در اثر تغییرات هورمونی، نور آفتاب و تروما ممکن است به‌مرورزمان مشکلاتی برای فرد ایجاد شود. البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که این دسته از ضایعات با انجام درمان‌ها و مراقبت‌های لازم بهبود می‌یابند.

 

ضایعات عروقی

 

انواع ضایعات عروقی و پوستی

  • عارضه‌های عروقی و پوستی که رگ‌های خونی در آن نقش دارند

همان‌طور که در ابتدای متن به آن اشاره کردیم، در اغلب ضایعات عروقی و پوستی جریان خون نقش بسزایی ایفا می‌کند و عمده‌ترین اختلالات و ضایعات پوستی، در محل اتصال شریان‌ها و وریدها بروز پیدا می‌کنند.

درحقیقت به طور طبیعی فشار و شدت جریان خون در شریان‌ها بالاتر و در وریدها پایین‌تر است. به همین دلیل زمانی این اختلال‌ها ایجاد می‌شود که دریچه ارتباطی میان شریان‌ها و وریدها کار و وظیفه خود را به‌خوبی انجام نمی‌دهند و در اثر ورود خون با فشار بالا به وریدها، وریدها گشاد شده و آن‌ها در زیرپوست برجسته و ضربان‌دار می‌شوند.

ظهور رگ‌های بدترکیب در ساق پا

این ضایعه و عارضه شایع عروقی و پوستی که بیشتر با نام واریس شناخته می‌شود از جمله بیماری‌های عروقی است. همچنین در این بیماری رگ‌های خونی مانند کرم‌هایی کنار هم چنبره زده، زیرپوست به‌وضوح قابل‌مشاهده هستند. به‌علاوه رنگ رگ‌های واریسی بنفش بوده و فرد بیماری به‌راحتی بتواند رنگ آن‌ها را از زیرپوست تشخیص بدهد، فرد می‌بایست برای درمان سریعاً به پزشک و متخصص مراجعه کند.

  • عارضه‌های عروقی و پوستی که رگ‌های خونی نقش چندانی در آن‌ها ندارد

درواقع در این نوع ضایعات عروقی و پوستی عملکرد مویرگ‌ها دچار اختلال شده و از جمله شایع‌ترین این ضایعات عروقی لکه سالمون، ماه‌گرفتگی و تلانژکتازی‌ها است.

  • ضایعه‌های عروقی مختلط

در این بیماری دست‌ها و پاها به شکلی بیمارگونه و غیر قرینه‌ای بزرگ شده و خال‌های برجسته و متعددی نیز روی پوست ظاهر می‌شوند. به‌علاوه این بیماری درمان خاص یا قطعی ندارد.

 

ضایعات عروقی

 

تلانژکتازی چیست؟

یکی از انواع ضایعات عروقی و پوستی که در اینجا قصد داریم آن را مورد بررسی قرار دهیم، تلانژکتازی‌ها که اغلب در اثر گشادشدگی و افزایش بیش از حد قطر مویرگ در زیرپوست ایجاد می‌شود. همچنین در اثر بروز این بیماری عروق به قطر 1 الی 5 / 1 میلی‌متر در صورت و اندام‌های تحتانی گسترش پیدا می‌کند.

البته پزشکان و متخصصان پوستی، دلایل و علل مختلفی را در بروز چنین اتفاقاتی مؤثر می‌دانند اما به‌طورکلی این قبیل ضایعات و عارضه‌های پوستی می‌تواند منشایی مادرزادی یا اکتسابی داشته باشد. به‌علاوه بروز تلانژکتازی می‌تواند منجر به ظهور تومورهای کوچک و سرخ‌رنگ در پوست صورت شود.

  • تلانژکتازی عنکبوتی

نوع دیگری از ضایعه یا عارضه عروقی پوستی تلانژکتازی، تلانژکتازی عنکبوتی است. تلانژکتازی عنکبوتی به طور شایع در افراد سفیدپوست دیده می‌شود و 10 الی 20 درصد از این افراد به تلانژکتازی عنکبوتی مبتلا می‌شوند.

همچنین تلانژکتازی عنکبوتی عموماً در نیمه فوقانی بدن و اندام‌هایی مانند صورت، گردن و بازوها ظاهر می‌شود. ضمناً علت این ضایعه یا عارضه پوستی ممکن است مادرزادی باشد.

اما بیش از اندازه در معرض قرارگرفتن یا استفاده طولانی‌مدت از استروئیدهای موضعی، پرتودرمانی، آسیب‌های مکانیکی و بیماری‌هایی مانند لوپوس اریتماتو، تلانژکتازی خونریزی دهنده ارثی و نارسایی‌های کبدی در بروز این ضایعه عروقی و پوستی نیز نقش دارند.

آیا ضایعات عروقی و پوستی تهدیدی برای سلامت ما هستند؟

اگر بخواهیم پاسخ مناسبی به این سؤال بدهیم، باید بگوییم که تمام ضایعات عروقی و پوستی باید توسط پزشک و متخصص پوست مورد بررسی قرار بگیرند تا میزان و احتمال خطرآفرینی آن‌ها برای سلامت فرد بیمار، تعیین و مشخص شود؛ بنابراین به‌طورقطع نمی‌توان گفت که به‌عنوان‌مثال این نوع از ضایعات و عارضه‌های عروقی کاملاً بی‌خطر بوده و به‌هیچ‌عنوان سلامت فرد بیمار را تهدید نمی‌کنند.

ازاین‌رو پس از اینکه با بررسی یک ضایعه و عارضه عروقی توسط پزشک متخصص، کم‌خطر بودن آن مورد تأیید قرار گرفت، پزشک روش‌های درمانی را به شما معرفی می‌کند تا از آن‌ها در جهت درمان بیماری خود استفاده کنید.

البته در برخی موارد فرد بیمار به‌سادگی تن به استفاده از این روش‌های درمانی برای رفع بیماری خود نمی‌دهد؛ چون این احتمال وجود دارد که در اثر ایجاد تغییراتی در یک ضایعه یا عارضه پوستی، آن عارضه کم‌خطر به تهدیدی برای سلامت فرد بیمار تبدیل شود.

پس در هنگام بررسی هر عارضه عروقی و پوستی، پزشک و متخصص پوست ممکن است در جهت شناسایی و بررسی یک ضایعه عروقی از سونوگرافی داپلر یا MRI استفاده کند. به‌علاوه از جمله روش‌های درمانی ضایعات عروقی و پوستی می‌توان به لیزردرمانی، جراحی، اسکلروتراپی، بستن رگ‌های خونی، مراقبت و کنترل دارویی و درمان‌های ترکیبی اشاره کرد.

ضایعات و عارضه‌های پوستی که برای سلامت انسان خطر کم‌تری دارند

  • خال‌های عنکبوتی

یکی از انواع ضایعات عروقی که خطر کم‌تری برای سلامت انسان دارد، خال‌های عنکبوتی است. شکل و ظاهر ضایعه خال‌های عنکبوتی مانند این است که یک عنکبوت بسیار کوچک قرمز رنگی روی پوست شما نشسته باشد. به‌علاوه این ضایعه به‌صورت نقطه‌ای بروز پیدا می‌کند و در اثر آن مویرگ‌های بسیار ریز موجود در زیرپوست از حاشیه و کنار این نقطه‌های قرمزرنگ بیرون می‌زند و شکلی عنکبوتی به خود می‌گیرند.

 

ضایعات عروقی

 

انواع روش‌های درمانی ضایعه‌های عروقی و پوستی

  1. اسکلروتراپی

روشی غیرتهاجمی و غیر جراحی است که برای درمان ضایعات عروقی و پوستی مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین به طور معمول در این روش درمانی، محلولی به نام اسکلروزان مستقیماً به داخل رگ یا رگ لنفاوی تزریق می‌شود که در اثر آن رگ تحریک و متورم شده، جریان خون یا مایع لنفاوی قطع و در آخر منجر به کوچک شدن رگ می‌شود.

در واقع اسکلروتراپی یکی از درمان‌های رایج برای بیماری واریس و رگ‌های عنکبوتی است و به کمک اسکلروتراپی رگ‌های واریسی طی چند هفته از بین رفته و کاملاً محو می‌شوند.

  1. لیزردرمانی

لیزر یکی از روش‌های پرکاربرد و پرطرف‌دار است و همچنین به دلیل داشتن مزایای بسیار، عوارض کم و دوران نقاهت کوتاه‌مدت، به‌عنوان روشی مفید و مناسب برای درمان ضایعه‌های پوستی شناخته می‌شود.

به‌علاوه در این روش، انرژی لیزر در گلبول‌های قرمز به گرما تبدیل شده و به جدار عروق خونی و نواحی اطراف عروقی آسیب وارد می‌کند و در نتیجه این اتفاق، انسداد رگ و کاهش اثرات ناشی از ضایعه عروقی و پوستی حاصل می‌شود.

در آخر

به‌عنوان نتیجه‌گیری و کلام پایانی، واقعیت این است که بیشتر ضایعات پوستی و عروقی خطری برای سلامت نداشته، اما این ضایعات می‌تواند تأثیر بسزایی بر زیبایی، سلامت روان و روابط اجتماعی شما داشته باشد و در برخی موارد می‌تواند در آن‌ها اختلال ایجاد کند.

چراکه امروزه افراد بسیاری را می‌توان مشاهده کرد که از عارضه یا ضایعه پوستی خود خجالت می‌کشند و ضمناً از اینکه افراد ناظر و سایر مردم جامعه به ضایعه‌های عروقی و پوستی آن‌ها، به چشم یک بیماری پوستی واگیردار نگاه می‌کنند، خیلی ناراحت و غمگین می‌شوند.

بنابراین رفع و درمان انواع ضایعات عروقی و پوستی در سالیان اخیر به دغدغه افراد بسیاری تبدیل شده است و در این زمینه پزشکان و متخصصان پوست تعداد مراجعه‌کنندگان بیشتری نسبت به گذشته داشته‌اند.

برای ارتباط با ما و ثبت نظرات و پیشنهادهای خود می‌توانید از طریق زیر در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.