میکرونیدلینگ صورت برای ازبین‌بردن جای جوش

میکرونیدلینگ صورت یکی از روش‌های درمانی است که برای ازبین‌بردن جای جوش مورداستفاده قرار می‌گیرد. جوش صورت اتفاقی است که همه‌ ما به حتم آن را تجربه کرده‌ایم. به‌علاوه بعضی از ما مدتی با آن درگیر بوده‌ایم و بعد از رسیدن به سنین بالاتر از شرشان خلاص شده‌ایم اما بعضی از ما تا مدت زیادتری با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنیم و آثارش را حتی تا به امروز با خود به همراه داریم.

اساساً و به‌طورکلی بیشترین کاربرد و موارد استفاده از میکرونیدلینگ، برای درمان منافذ باز صورت و همچنین ترمیم جای جوش و اسکارهای ناشی از زخم است. درواقع میکرو در لغت به معنی کوچک و نیدلینگ به معنی سوزن زدن است که با در کنار هم قرارگرفتن این کلمات، واژه میکرونیدلینگ به وجود می‌آید که به معنای واردکردن سوزن‌های ریز به سطح پوست است.

البته لازم به ذکر است که هدف از واردکردن این سوزن‌های بسیار ریز به سطح پوست و میکرونیدلینگ صورت، در جهت تحریک بافت‌های پوستی و درنتیجه آن افزایش میزان سطح کلاژن و ضخامت پوست صورت است که این امر باعث موجب شادابی بیشتر پوست صورت و همچنین در مدت طولانی سبب نرم و درخشندگی پوست صورت می‌شود.

البته ممکن است که واردکردن سوزن‌های بسیار ریز به پوست یا میکرونیدلینگ صورت، ظاهر قشنگی نداشته باشد و همچنین انجام این روش برای ازبین‌بردن جای جوش و اغلب اسکارهای پوستی ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما دیدن عکس‌ها و تصاویری مربوط به نتایج و به‌اصطلاح قبل و بعد از انجام میکرونیدلینگ صورت، تا حد زیادی می‌تواند ترس شما بابت انجام این عمل را کاهش دهد.

 

میکرونیدلینگ صورت

 

میکرونیدلینگ صورت روشی سنتی برای ازبین‌بردن جای جوش

شاید شما فکر کنید میکرونیدلینگ صورت روشی جدید برای ازبین‌بردن آثار ناشی از جوش‌ها و اسکارهای حاصل از زخم‌ها است. اما اگر کمی در زمان سفر کنیم و به عقب برگردیم، به طب سوزنی آسیای باستان و چین قدیم می‌رسیم و متوجه قدمت این روش درمانی می‌شویم. شاید اولین باری که از این روش استفاده شده است به فکر هیچ‌کس نرسیده که آن را ثبت کند و خب اولین‌بار هیچ‌وقت ثبت ‌نشده است.

بااین‌حال اولین استفاده ثبت شده از طب سوزنی مربوط به کتابی از دیار مصر است که قدمت آن به 100 سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. هدف اصلی طب سوزنی باز کردن کانال‌ها یا مجاری انرژی حیاتی یا نیروی حیات بوده است.

اما امروزه از طب سوزنی برای تقویت روند ترمیم طبیعی خود بدن استفاده می‌شود. این  همان کاری است که میکرونیدلینگ صورت انجام می‌دهد. جالب است بدانید که مصریان برای همین هدف با استفاده از ماسک‌های زبر مانند سنگ مرمر، لایه‌های مرده پوست را می‌خراشیدند و راه را برای ترمیم پوست باز می‌کردند.

البته لازم به ذکر است که اولین استفاده ثبت شده از روش میکرونیدلینگ صورت مربوط به سال 1905 میلادی بوده و توسط فردی به نام ارنست کرومایر جراح و متخصص پوست آلمانی انجام شده است. اما استفاده از روش میکرونیدلینگ صورت به شکل و ظاهر امروزی به سال 1995 برمی‌گردد که دکتر دزموند فرناندس در فیلادلفیا، برای درمان چین‌وچروک و ازبین‌بردن اسکار ناشی از زخم، سوزن‌های ریزی به زیرپوست فرد بیمار وارد کرد.

چرا کلاژن سازی برای ترمیم پوست مهم است؟

کلاژن درواقع پروتئینی است که به طور طبیعی در بدن یافت می‌شود. کلاژن بیش از هر نوع پروتئین دیگری در بدن پستانداران وجود دارد. همان‌طور که گفته شد کلاژن یک کلمة یونانی است که به معنای چسب است و درواقع چیزی است که عناصر بدن انسان را به هم نزدیک‌تر می‌کند.

خاصیت ارتجاعی پوست طبیعتاً به‌خاطر وجود کلاژن‌های موجود در پوست است و به کمک همین پروتئین سلول‌های آسیب‌دیدة پوست جایگزین می‌شوند. گذر زمان و مصرف قند و دخانیات و نور خورشید همگی باعث می‌شوند که کلاژن سازی پوستمان کاهش پیدا کند.

بنابراین در چنین شرایطی است که باید خودمان دست‌به‌کار شویم و به سراغ روش‌های درمانی برای کلاژن سازی برویم که میکرونیدلینگ صورت روشی مناسب و مفید پیش روی افرادی خواهد بود که به دنبال روشی برای بازسازی مجدد پوست و افزایش میزان تولید کلاژن در پوست خود هستند.

میکرونیدلینگ صورت چیست؟

میکرونیدلینگ صورت درواقع خاراندن پوست با سوزن‌های استریل شده است. نفوذ سوزن‌های ریزی که جای آن‌ها با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیست به لایه درم پوست و ایجاد جراحت‌های کوچک در سطح پوست است.

ازاین‌رو در اثر ایجاد جراحت‌های کوچک در سطح پوست، بدن از خود واکنش نشان می‌دهد و فرایند ترمیم جای جوش آغاز می‌شود.

به‌علاوه در طی این فرایند پوست کار تولید کلاژن و الاستین به‌عنوان دو پروتئین اصلی را آغاز می‌کند و همان‌طور که در بالا به متن بالا به آن اشاره کردیم، جراحت‌های کوچکی در اثر انجام این عمل روی پوست ایجاد می‌شود، به همین دلیل این جراحت‌ها باعث می‌شود که بدن شما کلاژن و الاستین بیشتری تولید کند که درنتیجه آن بهبودی پوست و جوان‌تر به‌نظررسیدن پوست شما حاصل می‌شود.

درواقع میکرونیدلینگ صورت یک روش کم تهاجم برای درمان عارضه‌های پوستی از طریق کلاژن سازی است و افراد بسیاری ممکن است نام این عمل را با عنوان درمان القایی کلاژن نیز شنیده باشند.

اساساً و در حالت کلی میکرونیدلینگ صورت روشی درمانی است که با استفاده از دستگاهی کوچک با خراشاندن پوست صورت و واردکردن مقدار معینی فشار، سوراخ‌های بسیار ریزی روی پوست ایجاد می‌کند و بعد از انجام عمل تماس دستگاه با پوست، صورت را با سرم حاوی ویتامین c مرطوب می‌کنند. اما لازم به ذکر است که این عمل به دو روش زیر انجام می‌شود:

  1. روش دستی میکرونیدلینگ صورت با دستگاه درمارولر

این روش با دستگاهی به نام درمارولر استفاده می‌شود. دستگاه درمارولر متشکل از تعداد زیادی سوزن کوچک و نازک از جنس تیتانیوم است که به‌واسطة آن سوزن‌ها، حفره‌ها و میکرو کانال‌هایی در قسمت اپیدرم و درم پوست ایجاد می‌‌شود که این آسیب کنترل شده، بافت‌های پوست را در جهت کلاژن سازی تحریک می‌کند.

 

میکرونیدلینگ صورت

 

  1. روش دستگاهی با قلمی به نام درماپن

روش دستگاهی میکرونیدلینگ صورت، روشی مکانیزه شده‌ با ابزاری به نام درماپن است. درماپن شبیه قلمی است با تعدادی سوزن بر روی سر دستگاه که با حرکت رفت و برگشتی سوزن‌ها و جابه‌جا کردن آن عمل خراشیدن پوست را انجام می‌دهد.

عمق نفوذ سوزن‌ها در درماپن قابل تغییر است و از 25 / 0  تا 5 / 0 میلی‌متر قابل تنظیم است. به‌علاوه سرعت ضربه‌زدن هم از 25 تا 90 ضربه در ثانیه قابل تنظیم است. سوزن‌های درماپن یک‌بارمصرف هستند. تعداد سوزن‌ها و سرعت دستگاه برحسب شرایط درمان و موضع درمان قابل تنظیم است.

مزیت درماپن نسبت به درمارولر، قابل تغییر و تنظیم بودن ابعاد سوزن و سرعت دستگاه است. به همین دلیل سطوح بیشتری از پوست را می‌تواند پوشش دهد.

در آخر

به‌عنوان نتیجه‌گیری و کلام پایانی باید بگوییم که ما در این مقاله با قصد داشتیم تا با بررسی میکرونیدلینگ صورت، شما را هرچه بیشتر با انواع آن‌ها و اینکه در چه مواردی شما می‌توانید از کدام جراحی‌ها و عمل‌های زیبایی استفاده کنید و همچنین استفاده از این عمل‌های جراحی چه نتایجی می‌تواند برای شما داشته باشد. این روش درمانی راهکاری است کم‌هزینه که بنا به شرایط بیمار در عرض چندین جلسه ترمیم جای جوش را امکان‌پذیر می‌کند. کلاژن سازی عملکرد اصلی و اساسی میکرونیدلینگ به‌حساب می‌آید و به‌علاوه ازآنجایی‌که کلاژن سازی برای پوست، راه بهبود و ترمیم اسکارهای پوست است پس به نظر می‌آید میکرونیدلینگ پیشنهاد مناسبی برای حل این قبیل مشکلات پوستی خواهد بود.

برای ارتباط با ما و ثبت نظرات و پیشنهادهای خود می‌توانید از طریق زیر در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.